Abergavenny Eisteddfod Logo

- CYMRAEG

EISTEDDFOD Y FENNI 15 JUNE 2013

 

Primary school stage competition results

 

Solo recitation - Welsh or English language Yrs 1, 2 & 3

  1. Adelaide Francis Llanfair Kilgeddin
  2. Catrin Hodder Ysgol Gymraeg Y Fenni
  3. Jasmine Pacpaco OLSM 3

Solo voice Yrs 1, 2 & 3

  1. Rebecca O'Hara Ysgol Gymraeg Y Fenni
  2. Bethan Parry-Jones Llantilio Pertholey
  3. Catrin Hodder Ysgol Gymraeg Y Fenni

Group folk dance Yrs 1, 2 & 3 Ysgol Gymraeg Y Fenni 1

  1. Cantref (Skirrid)
  2. Cantref (Blorenge) & Llanfair Kilgeddin

Solo recitation for Welsh learners Yrs 1, 2 and 3

  1. Max Wood Llantilio Pertholey
  2. Adelaide Francis Llanfair Kilgeddin
  3. Bethan Parry-Jones Llantilio Pertholey

Piano solo Yrs 1, 2 & 3

  1. Catrin Hodder Ysgol Gymraeg Y Fenni
  2. Seren Howells Ysgol Gymraeg Y Fenni
  3. Bethan Parry-Jones Llantilio Pertholey

Solo recitation - Welsh or English language Yrs 4,5 & 6

  1. Ioan Higgins Ysgol Gymraeg Y Fenni
  2. Edward Jackson Cantref
  3. Ffion Hodder Ysgol Gymraeg Y Fenni 3

Instrumental solo Yrs 1, 2 & 3

  1. Manon Higgins Ysgol Gymraeg Y Fenni
  2. Erin Higgins Ysgol Gymraeg Y Fenni & Lysander Myrddin-Evans Llanfair Kilgeddin

Solo voice Yrs 4, 5 & 6

  1. Katie Taylor Llanfoist
  2. Charlie Baldwin Deri View
  3. Lily Newsom Cantref

Group disco dance, Yrs 3 & 4

  1. Deri View
  2. Dancemaster

Piano solo Yrs 4, 5 & 6

  1. Lily Newsom Cantref
  2. Lydia Morris Deri View
  3. Megan Roberts Ysgol Gymraeg Y Fenni & Rose Graham Ysgol Gymraeg Y Fenni

Group folk dance Yrs 4, 5 & 6

  1. Cantref(Usk)
  2. Ysgol Gymraeg Y Fenni
  3. Deri View 3

Sight reading Yrs 4, 5 & 6

  1. Sean Baldock Llanfair Kilgeddin
  2. Ioan Higgins Ysgol Gymraeg Y Fenni & Loti Glyn Ysgol Gymraeg Y Fenni 

Instrumental solo Yrs 4, 5 & 6

  1. Gabriella Whyman Crickhowell
  2. Rose Graham Ysgol Gymraeg Y Fenni & Ben Griffiths Deri View

Solo recitation for Welsh learners Yrs 4, 5 & 6

  1. Edward Jackson Cantref
  2. Ella Griffiths Llantilio Pertholey
  3. Libby Morgan Llantilio Pertholey

Solo dance (incl ballet/disco) , Yr 6 & under

  1. Annalise Ferrari OLSM
  2. Edward Jackson Cantref & Sean Baldock Llanfair Kilgeddin
  3. Abigail Harrington Llanfoist 3

Open dance for 2 (ballet, disco, ballroom)

  1. Galaxy Llanfoist

Group recitation Yr 6 & under

  1. Ysgol Gymraeg Y Fenni
  2. Llanfair Kilgeddin
  3. Llanfoist Fawr 

Instrumental ensemble Yr 6 & under (min 5, max 20)

  1. Llantilio Pertholey recorder group
  2. Cantref Orchestra & Deri view Pantastic

Unison or two-part choir Yr 6 & under (min 5, max 20)

  1. Llantilio Pertholey
  2. Llanfair Kilgeddin
  3. Cantref 3

Instrumental duet or trio Yr 6 & under

  1. Ella,Lili and Hermione Llantilio Pertholey
  2. Ioan, Manon & Rose, Ysgol Gymraeg Y Fenni
  3. Gwen and Katie Llanfoist Fawr

Group disco dance Yrs 5 & 6 (min 4, max 10)

  1. Deriview The Vision
  2. OLSM

Competitors aged 11-18 stage competition results

Piano solo Age 11-14, competing for a prize sponsored by Mr Ted Waller

  1. Molly Bradley
  2. Esyllt Williams
  3. Bethan Roberts 

Solo Vocal - any style Age 11-14

  1. Oliver Skinner
  2. Hannah Lindoewood

Reading at sight

  1. Marcus Berzolla
  2. Hannah Lindoewood
  3. Louise Trumper 

Solo Vocal - any style Age 15-18

  1. Caitlin Prowle
  2. Ceinwen Tricker
  3. Anna Roberts & Arianwen Fields 

Open instrumental solo age 11-14

  1. Molly Bradley
  2. Katie Davies
  3. Natasha Brooker 

Instrumental and/or Vocal Ensemble any style Age 11-18

  1. Lisa and Cara
  2. Côr Bach 

Solo Jazz/Pop Age 11-18

  1. Rhiannon Symonds
  2. Caitlin Prowle
  3. Imogen Deacon

Drama - creating & performing 5 min piece

  1. Hannah Lindeowood 

Open instrumental solo age 15-18

  1. Rhiannon Symonds
  2. Caitlin Prowle
  3. Sarah-Jade Williams

Free dance age 11-14

  1. Dancemaster Go-Getters

Battle of the bands age 11-18 JRC

  1. Mayzmusik

 

Abergavenny Eisteddfod 2013 English Literature Winners (primary)

 

Years 1 and 2 Story

  1. Lola Foster Year 1 Llanfair Kilgeddin VA CIW
  2. Lysander Myrddin Evans Year 2 Llanfair Kilgeddin
  3. Owen Birch Year 1 Cantref Primary

Years 1 and 2 Poetry

  1. Grace Park Year 1 Gilwern Primary
  2. Oliver Jones Year 1 Llanfair Kilgeddin
  3. Lawrence Johnson Year 2 Llanfair Kilgeddin

Years 3 and 4 Story

  1. Katherine Loxley Year 4 Llanfair Kilgeddin
  2. Lydia Morris Year 4 Deri View Primary
  3. Carys Hughes Year 3 Llanfair Kilgeddin

Years 3 and 4 Poetry

  1. Lydia Morris year 4 Deri View
  2. Max Moebus Year 3 Llanfair Kilgeddin
  3. Adelaide Francis Year 3 Llanfair Kilgeddin

Years 3 and 4 non fiction

  1. Carys Hughes Year 3 Llanfair Kilgeddin
  2. James Trumper Year 4 Llanfair Kilgeddin
  3. Theo Ribeiro Year 4 Llanfair Kilgeddin

Years 5 and 6 Story

  1. Sean Baldock Year 5 Llanfair Kilgeddin
  2. Ruby Ellis Year 6 Cantref Primary
  3. Josh Edwards Year 6 Cantref Primary

Year 5 and 6 Poetry

  1. Sean Baldock Year 5 Llanfair Kilgeddin
  2. Ioan Higgins Year 5 Ysgol Gymraeg Y Fenni
  3. Amie Whiteman Year 5 Cantref

Years 5 and 6 Non Fiction

  1. Sean Baldock Year 5 Llanfair Kilgeddin
  2. Molly Williams Year 6 Llanfair Kilgeddin
  3. Frances Vaughan Year 6 Llanfair Kilgeddin

 

Abergavenny Eisteddfod 2013 English Literature Winners (secondary)

 

Key Stage 3 Story

  1. Molly Bradley Year 9 King Henry VIII School
  2. Toby Miller Year 7 King Henry VIII School
  3. Cara Newsome Year 7 King Henry VIII School

Key Stage 3 Poetry

  1. Emily James Year 7 King Henry VIII School
  2. Rhys Goodwin Year 7 Ysgol Gymraeg Gwynlliw
  3. Isobel Parry Jones Year 9 King Henry VIII School & Izzy Robertson Year 7 King Henry VIII School

Key Stage 4 Factual Writing

  1. Georgiana Jones Year 11 HMSG

Key Stage 4 Poetry

  1. Georgiana Jones Year 11 HMSG

 

Abergavenny Eisteddfod 2013 Welsh Literature Winners

 

Poem Years 1 and 2

  1. Erin Higgins Year 1 Ysgol Gymraeg Y Fenni
  2. Manon Higgins Year 1 Ysgol Gymraeg Y Fenni

Story Years 1 and 2

  1. Manon Higgins Year 1 Ysgol Gymraeg Y Fenni
  2. Erin Higgins` Year 1 Ysgol Gymraeg Y Fenni

Poetry Year 5

  1. Ioan Higgins Year 5 Ysgol Gymraeg Y Fenni

Story Years 5 and 6

  1. Ioan Higgins Year 5 Ysgol Gymraeg Y Fenni
  2. Harriet Haylock Year 5 Ysgol Gymraeg Y Fenni

Key Stage 3 and 4 Story Year 7

  1. George Haylock Year 7 Ysgol Gymraeg Gwynllyw

 

ABERGAVENNY TOWN COUNCIL ART COMPETITION 2013

 

Reception

 

  1. Emma Davies Cantref Primary

School Years 1 & 2

 

  1. Efa Mair Thomas Ysgol Gymraeg Y Fenni
  2. Daniel Morris Llanvihangel Crucorney
  3. Lawrence Johnson Llanfair Kilgeddiin

 

School Years 3 & 4

  1. James Trumper Llanfair Kilgeddin
  2. Maddy Wood Deri View Primary
  3. Holly Reynolds Cantref Primary

 

School Years 5 & 6

  1. Alice Lang Cantref Primary & Fergal Nicholls Cantref Primary
  2. Millie Rowlands Cantref School

School Years 7 -11

  1. Georgina Jones Monmouth Girls School
  2. James Morris King Henry VIII School
  3. Erin Shorey King Henry VIII School

 

Models

Reception

  1. Nia Rose Ysgol Gymraeg Y Fenni
  2. Millie Ava Gardener Gilwern Primary

Years 3 & 4

  1. Lily - Mai Osborne Deri View
  2. Sean Baldock Llanfair Kilgeddin
  3. Adelaide Francis Llanfair Kilgeddin

 

Years 5 & 6

  1. Lauren Williams Cantref Primary
  2. Dylan Beaumont WelshDeri View
  3. India Dewfield Cantref Primary & Alicia Williams Deri View

 

Years 7 -11

  1. Geogiana Jones Monmouth Girls School

 

ABERGAVENNY TOWN COUNCIL PHOTOGRAPHY COMPETITION 2013

School Years 1 & 2

  1. Samuel Moebus Llanfair Kilgeddin
  2. Owain Harris Ysgol Gymraeg Y Fenni

School Years 3 & 4

  1. Patrick Findlay Llanfair Kilgeddin
  2. Daniel Morris Llanvangel Crucorney
  3. Maxwell Moebus Llanfair Kilgeddin

School Years 5 & 6

  1. Daniel Cross Cantref
  2. Alistair Duguid Cantref
  3. Henry Allman Cantref

School Years 7 & 8

  1. Lauren Aurelis KHVIII
  2. Maddie Robertson KHVIII
  3. Lucy Stockley  KHVIII

School Years 9+

  1. Georgiana Jones HMSG

 

EVENING

Under 25 solo

  1. Megan Dee, Nant-y-glo
  2. Helen Davies, Porthcawl
  3. Eleanor Nicholson, Chepstow

Instrumental solo

  1. Anastasia Kryvanos, guitar, Cardiff
  2. John ap Evans, piano, Blaenafon

Duet

  1. John Davies & Jennifer Parry, Llandybie/Llangynidr
  2. Marianne Powell & Helen Pugh, Aberystwyth/Llandeilo
  3. Michael Lee & Beatrice Hayes, Chepstow / Eleanor Nicholson & Caroline Hayes, Chepstow

Song from a Musical

  1. Eloise Rossiter, Newport
  2. Megan Dee, Nant-y-glo
  3. Andrew Jenkins, Newport

Welsh Solo

  1. Efan Williams, Lledrod
  2. David Maybury, Maesteg
  3. John Davies, Llandybie

Champion Solo

  1. Andrew Jenkins, Newport
  2. Peter Totterdale, Neath
  3. John Davies, Llandybie
  4. Philip Watkins, Llandovery

 

 

Literature Competitons (English)

Story:

  1. Bryn Seabourne
  2. Cath Barton
  3. Barry Chantler

Poem:

  1. Oliver Barton
  2. Adele Cordner
  3. Oliver Barton

Limerick:

  1. 1st Bryn Seabourne
  2. (No 2nd or 3rd )

 

2013 Adjudicator`s comments here

2013 Winning Entries here